12270 Üyeye Sahibiz !  Giriş Yap     Üye Ol
METHBOX.COM'a üye olarak reklamları kapatın ve torrent indirme hızınızı x2 arttırın!
Üye olmak için BURAYA tıklayın. Üye girişi yapmak için BURAYA tıklayın.
Torrent İndirme Hakkında Tüm Bilgiler

TORRENT HAKKINDA TÜM BİLGİLER

Torrent Nedir, İndirme Mantığı Nedir Ve Torrent İstemcileri

Önceleri bir dosya, oyun veya film indirmek istediğimizde çeşitli sitelerle uğraşırdık. Aksi gibi çoğu zamanda hatalar alırdık. Ama bunun önüne geçmesi için ortaya atılan Torrent adeta hayat kurtarıcısı. İstediğiniz herhangi bir dosyayı parça parça uğraşmak yerine tek parça halinde indirebilirsiniz. Üstelik bir işiniz çıktı veya elektrikler kesildi bilgisayarınız kapandı dert etmeyin Torrent sayesinde indirmeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu şekilde birçok ağır dosya indirme avantajı yakalarsınız. Bu yazımızda sizlere Torrent nedir açıklayacağız.

Torrent Nedir?

Torrent internetten devasa boyutta dosyalar indirmenize yarayan çeşitli bilgileri barındıran “.torrent” son ekine sahip dosya türüdür. Günümüzde popülerliği her geçen gün artmaktadır. Büyük dosyaları hızlı ve kesintisiz indirmenizi sağlayan bu Torrent dosyalarını arama motorlarından bulabilirsiniz. Her geçen gün talep arttığı için dosya transferi aralıksız devam etmektedir.

Torrent İndirme Mantığı Nedir?

Bahsetmiş olduğumuz “.torrent” uzantılı dosyaların içerisinde bulunan konum bilgileri herhangi bir sunucuya ait değildir. O dosya ve parçalarına sahip diğer kullanıcıların P2P paylaşım bilgilerine aittir. Bu sayede dosyanızı indirmek istediğinizde sadece bir sunucu veya kullanıcıdan değil, o dosyaya ve parçalarına sahip olan tüm kullanıcılardan aynı anda indirme işlemine başlarsınız. Yani kısacası Torrent aynı zamanda geniş çaplı bir indirme ağıdır. İndirilen oyun, film veya dosyanın HashCode bilgisi torrent içerisinde yer aldığı için indirme işlemi tamamlandığında dosyanın birleştirilmesi ve bütünlüğü de yine kullandığınız Torrent clientiniz tarafından doğrulanır.

Torrent’in İndirme Mantığını Terimler İle Pekiştirelim

Torrent yoluyla dosya indirmek istiyorsanız öncelikle birkaç ana terimden bahsedelim. Bu terimleri bilmeniz Torrent clientlerini kullanma ve indirme işlemi sürecini hızlandırır.

Seed (Ortaklar)

Torrent programını İngilizce kullanıyorsanız veya yabancı Torrent sitelerinde arama yapıyorsanız göreceğiniz ilk terim seed olacaktır. Türkçede ortaklar manasına gelmektedir. Ortak olarak adlandırılan kullanıcı indirmek istenilen dosyanın bütününe sahip olan ve bunu sizin için sunan kişilere denir.

Peer (Eşler)

Peer Türkçede eşler manasına gelir. İndirmek istediğiniz dosyanın sadece bir kısmına sahiplerdir. Bir dosyayı indirirken indirme tamamlanana kadar dosyanın bir kısmı sizde diğer kısımları ise kullanıcılara paylaşılmış olacaktır. Bu durumda sizde peer olarak adlandırılırsınız. Dosyanın bütününe sahip olduğunuzda ise ortaklar yani seeder terimine girersiniz.

Leecher (Paylaşımsız Eşler)

Leecher, peerlar gibi dosyanın bir kısmına sahip kullanıcılara verilen addır. Ancak bu kullanıcılar sadece indirme işlemi yapar ve paylaşmazlar. Bu durum paylaşım ruhuna aykırı olduğu için aynı zamanda Torrent’te karşı gelmektedir. Bu nedenle belli bir süre leecher olarak dosya indirdiğinizde paylaşmadığınız için banlanırsınız.

Torrent İndirme Nasıl Gerçekleşir?

Gittikçe artan Torrent kullanıcısı sayesinde kaynaklarda artmaktadır. Daha önce belirtiğimiz gibi dosyaları indirirken sizlerde isterseniz paylaşabiliyorsunuz. Legal dosyalarında alışverişi yapılan bu teknoloji daha çok illegal dosyalar tarafınca ün salmıştır.

Diğer dosya paylaşım sistemlerine ve programlarına göre farklı bir yapıya sahiptir aynı zamanda karışık olduğundan kolay kolay herkes kullanamaz.

Sizlere Torrent ile nasıl dosya indirilir anlatacağız.

Torrent Programı Bulmak

Açık kaynaklı bir program olduğu için birçok torrent programı bulunuyor. Ancak çoğu zararlı dosya içeriyor ya da istekleri karşılamıyor. Sizin için iki adet Torrent programı önerebiliriz. Bu programla basit, hızlı ve güvenilirdir. Ayrıca yazının sonunda programlar hakkında detayları açıklayacağız.

UTorrent İndirmek İçin Tıklayın.

BiTTorrent İndirmek İçin Tıklayın.

Torrent Programını Çalıştırmak

Torrent indirme işlemi için öncelikle “.torrent” uzantılı dosyaya sahip olmanız gerekmektedir. Bu dosyaya sahipseniz dosyaya çift tık yaparak Torrent programını çalıştırın veya Torrent programınızdan çalıştırıp bu dosyayı içerisine sürükleyin.

Kimler Neler Demiş?

Yorum yapmak için lütfen Oturum aç
  Abone ol  
Bildir