me Hakkında Tüm Bilgiler

METHBOX.COM a ücretsiz üye olarak reklamları kapatıp indirme hızınızı yükseltebilirsiniz. Bu ipden giriş yapılmadığından max indirme hızı 0.3 MB/s dir.
TORRENT HAKKINDA TÜM BİLGİLER

Torrent Nedir, İndirme Mantığı Nedir Ve Torrent İstemcileri

Önceleri bir dosya, oyun veya film indirmek istediğimizde çeşitli sitelerle uğraşırdık. Aksi gibi çoğu zamanda hatalar alırdık. Ama bunun önüne geçmesi için ortaya atılan Torrent adeta hayat kurtarıcısı. İstediğiniz herhangi bir dosyayı parça parça uğraşmak yerine tek parça halinde indirebilirsiniz. Üstelik bir işiniz çıktı veya elektrikler kesildi bilgisayarınız kapandı dert etmeyin Torrent sayesinde indirmeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu şekilde birçok ağır dosya indirme avantajı yakalarsınız. Bu yazımızda sizlere Torrent nedir açıklayacağız.

Torrent Nedir?

Torrent internetten devasa boyutta dosyalar indirmenize yarayan çeşitli bilgileri barındıran “.torrent” son ekine sahip dosya türüdür. Günümüzde popülerliği her geçen gün artmaktadır. Büyük dosyaları hızlı ve kesintisiz indirmenizi sağlayan bu Torrent dosyalarını arama motorlarından bulabilirsiniz. Her geçen gün talep arttığı için dosya transferi aralıksız devam etmektedir.

Torrent İndirme Mantığı Nedir?

Bahsetmiş olduğumuz “.torrent” uzantılı dosyaların içerisinde bulunan konum bilgileri herhangi bir sunucuya ait değildir. O dosya ve parçalarına sahip diğer kullanıcıların P2P paylaşım bilgilerine aittir. Bu sayede dosyanızı indirmek istediğinizde sadece bir sunucu veya kullanıcıdan değil, o dosyaya ve parçalarına sahip olan tüm kullanıcılardan aynı anda indirme işlemine başlarsınız. Yani kısacası Torrent aynı zamanda geniş çaplı bir indirme ağıdır. İndirilen oyun, film veya dosyanın HashCode bilgisi torrent içerisinde yer aldığı için indirme işlemi tamamlandığında dosyanın birleştirilmesi ve bütünlüğü de yine kullandığınız Torrent clientiniz tarafından doğrulanır.

Torrent’in İndirme Mantığını Terimler İle Pekiştirelim

Torrent yoluyla dosya indirmek istiyorsanız öncelikle birkaç ana terimden bahsedelim. Bu terimleri bilmeniz Torrent clientlerini kullanma ve indirme işlemi sürecini hızlandırır.

Seed (Ortaklar)

Torrent programını İngilizce kullanıyorsanız veya yabancı Torrent sitelerinde arama yapıyorsanız göreceğiniz ilk terim seed olacaktır. Türkçede ortaklar manasına gelmektedir. Ortak olarak adlandırılan kullanıcı indirmek istenilen dosyanın bütününe sahip olan ve bunu sizin için sunan kişilere denir.

Peer (Eşler)

Peer Türkçede eşler manasına gelir. İndirmek istediğiniz dosyanın sadece bir kısmına sahiplerdir. Bir dosyayı indirirken indirme tamamlanana kadar dosyanın bir kısmı sizde diğer kısımları ise kullanıcılara paylaşılmış olacaktır. Bu durumda sizde peer olarak adlandırılırsınız. Dosyanın bütününe sahip olduğunuzda ise ortaklar yani seeder terimine girersiniz.

Leecher (Paylaşımsız Eşler)

Leecher, peerlar gibi dosyanın bir kısmına sahip kullanıcılara verilen addır. Ancak bu kullanıcılar sadece indirme işlemi yapar ve paylaşmazlar. Bu durum paylaşım ruhuna aykırı olduğu için aynı zamanda Torrent’te karşı gelmektedir. Bu nedenle belli bir süre leecher olarak dosya indirdiğinizde paylaşmadığınız için banlanırsınız.

Torrent İndirme Nasıl Gerçekleşir?

Gittikçe artan Torrent kullanıcısı sayesinde kaynaklarda artmaktadır. Daha önce belirtiğimiz gibi dosyaları indirirken sizlerde isterseniz paylaşabiliyorsunuz. Legal dosyalarında alışverişi yapılan bu teknoloji daha çok illegal dosyalar tarafınca ün salmıştır.

Diğer dosya paylaşım sistemlerine ve programlarına göre farklı bir yapıya sahiptir aynı zamanda karışık olduğundan kolay kolay herkes kullanamaz.

Sizlere Torrent ile nasıl dosya indirilir anlatacağız.

Torrent Programı Bulmak

Açık kaynaklı bir program olduğu için birçok torrent programı bulunuyor. Ancak çoğu zararlı dosya içeriyor ya da istekleri karşılamıyor. Sizin için iki adet Torrent programı önerebiliriz. Bu programla basit, hızlı ve güvenilirdir. Ayrıca yazının sonunda programlar hakkında detayları açıklayacağız.

UTorrent İndirmek İçin Tıklayın.

BiTTorrent İndirmek İçin Tıklayın.

Torrent Programını Çalıştırmak

Torrent indirme işlemi için öncelikle “.torrent” uzantılı dosyaya sahip olmanız gerekmektedir. Bu dosyaya sahipseniz dosyaya çift tık yaparak Torrent programını çalıştırın veya Torrent programınızdan çalıştırıp bu dosyayı içerisine sürükleyin.

Torrent Dosyasından Yüklenecekleri Seçmek

Program aracılığı ile dosyayı açtığınızda sizlere dosya seçimi yapacağınız ekran gelecek. Bu dosyalardan bilgisayarınıza kaydetmek istediklerinizi seçip bilgisayarınızda nereye kaydolmasını istiyorsanız ayarlayın. Torrent dosyanızda bulunan her dosyayı indirme zorunluluğunuz yoktur dilediğiniz dosyaları seçip indirme işlemine başlayabilirsiniz. Dosyalar indiğinde program kendisi bütünleştirip size sunacaktır. Böylece hemen kullanabilirsiniz.

Programın Performansını Ayarlamak

Dosyayı veya parçalarını indirirken önem verilecek bir konu. Çünkü Torrent’in kullanmış olduğu internet sizin diğer işlerinizi kısıtlayabilir hatta yapamaz hale getirebilirsiniz. Siz ayarlamadıktan sonra her dosyayı en hızlı aşama da indirir ve dolayısı ile internetin çoğunluğunu kullanır.

Buna engel olmak için dosyanın üzerine sağ tıklayıp “bandwidth” ayarlarını seçin. Ardından karşınıza “Set Download Limit” ve “Set Upload Limit” olarak iki adet ayar çıkacak. Bu ayarları düşük düzeye getirdiğinizde Torrent böylece internetinizin belirlediğiniz kadarını kullanacak ve sizde diğer işlemlerinize devam edebileceksiniz.

Torrent İstemcileri (Programları – Client)

Genel olarak baktığımızda tüm Torrent istemcilerinin mantığı aynıdır. P2P usulü kaynakları toplar indirir ve bütünleştirir. Aralarında belli başlı özellik farkları bulunmaktadır. Birkaç tane Torrent istemcisi ve hakkında kısa bilgileri vereceğiz.

UTorrent İstemcisi

2005’ten günümüze kadar yayında kalan µTorrent olarak ta bilinen istemcidir. En çok tercih edilen özelliğine sahiptir. Gün geçtikçe kazanç elde etmek amaçlı dosyaların yanına ek araçlar ve reklamlar sunmaya başlaması, yazılımın eleştiri almasını sağladı. Ancak uTorrent kullanımı oldukça kolay ve sisteme yüklenmemesi nedeniyle en çok tercih edilen olmaya devam ediliyor. Resmi bir ünvana sahip olmasa da BitTorrent tarafından geliştirilmektedir.

Torrent İndirmek İçin Tıklayın.

BiTTorrent İstemcisi

Aynı zamanda uTorrent’in de sahibi olan BiTTorrent’in neden iki yazılım birden geliştirdiği tam olarak bilinmiyor. Ancak iki program arasında belirli farklar bulunmakta bunlardan bir tanesi web tabanlı ortak ve dosyalara yorum ekleme gibi özellikler.

BiTTorrent diğer programlarında açık kaynağından yararlanması sayesinde zirve olarak görülebilir. Daha fazla kullanıcıya sahip olduğu için daha fazla dosya parçası demektir. Dosya ne kadar parçalanır ve küçük hale getirilir ise o kadar daha az bant genişliği kullanması demektir. Bu sayede ayar yapmadan da işlemlerinize devam edebilir ve yüksek hızda indirebilirsiniz.

Son olarak telefonun hayatımızdaki öneminin artması nedeniyle BiTTorrent, evinizdeki bilgisayardan indirme yaparken telefonunuza edindiğiniz uygulama sayesinde kontrol edebiliyor ve yönetebiliyorsunuz.

BiTTorrent İndirmek İçin Tıklayın.

Transmission İstemcisi

Dosya boyutu çok küçük olan bir Torrent istemcisidir. Transmission arka planda veya ara yüz olmaksızın çalışabiliyor. Bu nedenle hem bilgisayar sistemi ile hem de dosya sunucuları ile düzenli ve sorunsuz çalışıyor. Bir web üzeri uygulama ile veya SSH yoluyla uzaktan yönetilen bir program olmasına rağmen ücretsiz indirilebiliyor. Çok hafif bir program olmasına rağmen aktif ve tamamlanmış indirmeler, indirme zamanlama, uzaktan yönetim ve dosya şifreleme gibi özellikler için güçlü sistem uyarıları bulunmaktadır. OS X’te doğal olarak çalışan bu istemci açık kaynak kodlu olması ile ön plana çıkıyor.

Transmission İndirmek İçin Tıklayın.

Bu yazı ile Torrent hakkında bilgiler edindiniz. Artık sizde sorunsuz ve kolay bir şekilde Torrent istemcileri kullanarak oyun, film ve ağır dosya indirebilir aynı zamanda peer olarak paylaşım sağlayabilirsiniz. Ancak önerdiklerimiz dışında bir istemci kullanmadan muhakkak detaylı araştırmanız gerekmektedir. Yanlış indirilen Torrent istemcileri sisteminizi yavaşlatır ve kalıcı zarar verebilir.ALTERNATİF/DİREK İNDİR
 

⚠️ REKLAMLARI KAPATMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE GİRİŞİ YAPIN. ⚠️


17
Kimler Neler Demiş?

Yorum yazmak için lütfen giriş yap.
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
FEYZABig NastySnow PharaohFUATStumpy Recent comment authors
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Marbles
Üye
Marbles

Ustam web sitesi doğrusunu söyleyecek olursam nefes kesici 😉 😉

Bigboys
Üye
Bigboys

inanılmaz bir Blog

Stan
Üye
Stan

✔️✔️

PieFace
Üye
PieFace

gerçekten harika Blog

ALPER
Üye
ALPER

⚡️

Dulce
Üye
Dulce

🥰🥰🥰🥰

FEYZA
Üye
FEYZA

Heisenberg bu Blog için puanım 2/10

Big Nasty
Üye
Big Nasty

bu Blog mükemmel

Snow Pharaoh
Üye
Snow Pharaoh

👏👏👏

FUAT
Üye
FUAT

😀 😀 😀

Stumpy
Üye
Stumpy

Blog belli bir yaş üstüne hitap ediyor

Skinny Jeans
Üye
Skinny Jeans

😀 😀 😀 😀 😀

Cindy Lou Who
Üye
Cindy Lou Who

😀 😀 😀 😀

Jigs
Üye
Jigs

hocalarım paylaştığın içeriklerin neredeyse tamamı inanılmaz gördüklerimin en iyisi sitenize üye oldum 🙂

Loosetooth
Üye
Loosetooth

😀

Bello
Üye
Bello

🙂

FATİH
Üye
FATİH

Selamlar çok teşekkürler